Turbinos sandara

           Nors turbinos ir kompresoriaus dalys iš esmės tokios pačios, jos nėra visiškai vienodos dėl procesų, vykstančių degimo metu. Duotas oro tūris yra pakankamas sudeginti tam tikrą tiksliai apibrėžtą degalų kiekį. Oro santykis su degalais yra maždaug 14:1. Išmetimo dujų kiekis daug didesnis už oro kiekį, sunaudotą degimo metu, ir išmetimo dujų slėgis daug didesnis, negu paduodamo oro, todėl veleno ir turbinos vidaus konstrukcija labai skiriasi.

Pačią paprasčiausią turbiną sudaro šie elementai: turbokompresorius, įpučiamo oro slėgio reguliatorius ir kartais naudojamas tarpinis oro aušintuvas (angl. “Intercooler” – tarpinis aušintuvas). Turbina dažniausiai tvirtinama prie įsiurbimo kolektoriaus arba sujungiama su juo specialiomis aukšto slėgio žarnomis. Turbokompresoriaus pagrindinis elementas - išcentrinis oro siurblys (“šaltoji sparnuotė”) montuojamas ant to paties veleno, kaip ir dujų turbina. Pastarąją suka išmetamųjų variklio dujų srautas, sukdamas ant to paties veleno sumontuotas menteles (“karštoji sparnuotė”). Veleno atramose yra riedėjimo arba slydimo guoliai. Pastarieji naudojami dažniau, nes juose esantis tepalas užtikrina slydimą ir papildomai aušina turbiną. Išmetamosios dujos gali įsukti turbiną iki 50–200 tūkst. aps./min., priklausomai nuo turbinos konstrukcijos ir veikimo režimo.

Kaip veikia turbina su kintama geometrija?

Kintama geometrija yra naudojama tam, kad galima būtų optimizuoti išmetamųjų dujų srautą, kuris yra nukreipiamas į turbinos sparnuotę. Variklis dirbdamas mažomis apsukomis, įgalina nukreipti visą išmetamųjų dujų srautą į turbinos sparnuotę, ko pasekoje padidėja oro padavimo ir suspaudimo srautas į įsiurbimo kolektorių. Esant dideliems variklio sūkiams ir dideliam išmetamųjų kiekiui, turbina su kintama geometrija veikia šitaip – kintamos geometrijos  sparneliai atsidaro, tuo leisdami visam išmetamųjų kiekiui patekti ant sparnuotės, o pertekliniui – nutekėti į šoną. Toks veikimo principas apsaugo turbiną nuo per didelių sūkių, tuo pačiu palaiko reikiamą oro padavimo kiekį į įsiurbimo kolektorių.