Amortizatorius

Virpesių slopinimas

Virpesių slopinimo funkcijos:
greitai panaikina rato ašies virpesius, kuriuos sukelia kelias.
neleidžia, kad automobilio kėbulo virpesiai didėtų ir ilgai truktų virpėjimas.
Amortizuojamų ir neamortizuojamų masių svyravimai (pakaba) turi neigiamos įtakos važiavimo komfortui ir saugumui.
Poveikis važiavimo komfortui:
trumpi svyravimai (vibracija) neigiamai veikia žmogaus sveikata.
Ilgai trunkantys automobilio kėbulo svyravimai važiuojant nelygiu keliu gali sukelti blogą savijautą.
Poveikis važiavimo saugumui:
automobilio slydimas posūkyje stabdymo metu.
ratų sukibimo su kelio paviršiumi (vairavimo saugumo) sumažėjimas.

Lygio reguliavimas

Amortizatoriai su papildomais pneumatiniais elementais leidžia išlyginti kėbulo lygio pasikeitimus, atsirandančius dėl papildomos apkrovos arba priekabų darbo. Pneumatinė pakaba veikia lygiagrečiai su automobilio pakaba 2-8 bar slėgiu. Automatinis lygio reguliavimas atliekamas reguliavimo vožtuvais.
Savaime prisipildantys amortizatoriai turi su korpusu sujungtą siurblio kotą, ir jis su stūmoklio kotu, kuriame yra angos, veikia kaip hidraulinis siurblys. Po pakrovimo vyksta lygio dėl automobilio svyravimų išlyginimas. Tam reikia nuvažiuoti maždaug 300-1500 m atstumą.

Reguliuojamieji amortizatoriai

Virpesių slopinimą suderinti su važiavimo ypatybėmis, kelio savybėmis ir pilnutine apkrova įgalina mechaniniai mechaniniu arba elektroniniu būdu reguliuojami amortizatoriai.
Mechaniniu būdu reguliuojamų amortizatorių vožtuvų įtempimą galima keisti prieš važiuojant reguliuojant jų kietumą.
Elektriniu būdu reguliuojami amortizatoriai keičia slopinimo jėgą elektros varikliu, esančiu tuščiavidurio stūmoklio koto viduje. Variklis įjungia pasukamąjį sklandį, kuris atidaro arba uždaro papildomas angas. Didesnės praleidimo angos sumažina slopinimo jėgą ir padidina važiavimo komfortą. Mažesnės praleidimo angos padidina slopinimo jėgą ir įgalina sportiškesnį važiavimo būdą.

Amortizatorių keitimas

Amortizatorių remontas ir keitimas – kaip ir kiekvienas automobilio remontas turi būti atliktas kokybiškai ir iki galo. Kaip žinia – amortizatoriai automobilyje vaidina svarbią tiek komforto tiek saugumo prasme funkciją – todėl labai svarbu turėti tvarkingus amortizatorius.

Sugedusių amortizatorių pasėkmės

Netvarkingi ir sugedę amortizatoriai tiesiogiai įtakoja automobilio važiavimo kokybę ir saugumą. Esant netvarkingiems amortizatoriams automobilis kelyje yra nestabilus, todėl stabdant staigiai – stabdymo kelias prailgėja ir galima patirti autoavariją.
Taip pat nepamirškime kad sugedę amortizatoriai tiesiogiai kenkia ir kitiems automobilio pakabos elementams – tai yra vairo traukėms, šarnyrams, stabilizatoriams ir kitoms dalimis nes automobilio ratas kurio amortizatorius netvarkingas turi ženklų judėjimą ir taip gerokai sutrumpina visų kitų pakabos detalių darbą nuo pernelyg didelės vibracijos.

Amortizatorių tikrinimas ir jų būklės diagnozavimas

Dažniausia amortizatoriaus gedimo priežastis – suplyšusios gumos, ko pasekoje amortizatorius vaikščiodamas aukštyn ir žemyn ir trindamasis kartu su smėliu, žemėm ir purvais sugadina riebokšlį, iš amortizatoriaus išteka tepalas ir laikui bėgant amortizatorius sugenda. Dažnu atveju laiku nepastebėjus plyšusios amortizatoriaus apsauginės gumos, papuoles smėlis ir kitos apnašos tarp judančių amortizatoriaus dalių sugadina riebokšlį ir amortizatorius pradeda leisti tepalą.

Amortizatoriaus atraminės plokštelės

Atraminės plokštelės yra pažeistos korozijos – čia labai dažna daugelio automobilių problema – mūsų klimatas, važiavimo sąlygos labai stipriai pažeidžia šias detales nes pastoviai laikosi drėgmė ir purvas, o žiemą visa tai kartu su druskomis kuria yra barstomi mūsų keliai. Esant stipriai pažeistoms atraminėms amortizatoriaus plokštelėms, rekomenduotume jas keisti naujomis – jei dėl kažkokių sąlygų to padaryti neišeina – tuomet padaryti viską kad maksimaliai pašalinti pažeistą korozijos metalo sluoksnį bei impregnuoti rūdis šalinančiomis ir neleidžiančioms joms plisti priemonėm, kurios padės užkonservuoti pažeistas atramines amortizatoriaus plokšteles ir kiek įmanoma prailgins jų tarnavimo laiką. Dažniausiai naudojamas yra gruntas su antikorozinėmis medžiagom.

Apsauginės amortizatorių gumos

Kaip ir minėjau aukščiau – tai kone svarbiausias elementas siekiant, jog jūsų pasirinkti nauji amortizatoriai tarnautų maksimaliai ilgai. Neverta renktis pačias pigiausias, paprastai pirktas turguje gumas ant kurių užrašyta Made in Germany – tokių gumų aš jokiu būdų nerekomenduoju – ten net ne gumos, o greičiau jau plastmasiniai vamzdukai. Tokios gumos nebus elastingos ir laikui bėgant suplyš, ko pasekoje jei nepastebėsite laiku – amortizatorius teks keisti vėl.

Spyruoklių suspaudėjas

Norint pakeisti amortizatoriaus apsaugines gumas reikalingi spyruoklių suspaudejai. Neturint reikiamų ir normalių spyruoklių suspaudėjų pakeisti tiek spyruokles tiek amortizatorius atraminius guolius ir apsaugines gumas tikrai nebus lengva. Spyruoklių suspaudėjų galima nusipirkti dažnoje įrankių parduotuvėje.

0 Comments